Jste právník?

Příspěvek na bydlení

Datum: 08. listopadu 2018

Dobrý den, mám dotaz ohledně příspěvku na bydlení. Velmi to spěchá. Dle MPSV, kam jsem volala, mi bylo řečeno, že dle §25 odst. 4) zákona 117, se do příspěvku na bydlení započítává nejen holý nájem, ale i zálohy na služby a energie. Na zdejší pobočce v Liberci mi však poslali sdělení, z kterého je patrno, že počítají jen holý nájem bez služeb a energií a to vlastně od března letošního roku, jelikož předtím s tím nebyl žádný problém. Mám jen starobní důchod ve výši 10.119,– Kč. Koeficient 0,30 činí 3036. Ve smlouvě s pronajímatelkou bytu mám napsanou částku nájemného splečně se službami – 4500,– Kč (z čehož služby jsou 1858,– Kč). El. energie si platím sama ve výši 750,– Kč. Vzhledem k tomu, že jsem měla vždy přeplatek kolem 9.000,– Kč, tak jsem nikdy za 2. čvtrtletí žádost o příspěvek na bydlení nepodávala. Nyní mi ale majitelka bytu sdělila, že když si bude moci tento přeplatek ponechat, tak mě v bytě nadále nechá bydlet. (Zemřel jí druh a ona zůstala sama.) Sepsal se tedy dodatek ke smlouvě. V domnění, že si peníze ponechá již za rok 2017, jsem tedy podala žádost o příspěvek za 2. čtvrtletí. Majitelka mi však peníze ještě poslala, ale po částkách v 6. měsíci 4500,– Kč a v 7 měsíci 4900,– Kč, jelikož v dodatku se uvedl rok 2018. Tak jsem tedy na úřadě uvedla tyto okolnosti, s tím, že tedy za 2. čtvrtletí nic nepožaduji a podala jsem normální žádost za 3. čtvrtletí. Zkomplikovalo se to tou rozdělenou platbou. Nyní mi přišlo rozhodnutí, že za 3. čtvrtletí dostanu jen 715,– Kč za měsíc a pak následovalo rozhodnutí, že nemám nárok na příspěvek, jelikož můj holý nájem je ve výši 2642,– Kč a koeficient 3035,– Kč, tedy nedostanu nic. Ať jsem počítala jak jsem počítala, nevím jak přišli k částce 715,– Kč a pak proč najednou počítali jen holý nájem bez služeb a energií, když podle zákona se služby a energie do nájmu započítavají. Prosím o pomoc, nevím si rady, ale když zaplatím všechny poplatky, tak mi na živobytí skoro nic nezůstane. Potřebuji poradit co nejdříve, abych se mohla v termínu odvolat. Předem moc děkuji. S pozdravem Marie Kazdová

Reakce:

Položit dotaz