Jste právník?

Insolvence

Specializace: Občanské právo Datum: 17. března 2015

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak postupovat při koupi domu v insolvenci? Děkuji J.P.

insolvence nemovitost dům

Odpovědi (10)

Mgr. Zuzana Veselá

Datum: 17. března 2015

Dobrý den,

co by Vás přesně zajímalo? Obecně mohu tento typ koupě jen doporučit. I když kolem toho panuje řada mýtů a obav, v reálu jde o jednu z nejbezpečnějších koupí – vše ohlídá insolvenční správce, přes kterého prodej půjde. Jen se poslední dobou rozmáhá to, že koupě vlastně nejsou až tak výhodné, protože zájemců je čím dál víc a cenu pak „šroubují“ nahoru. Ale to jsem odběhla, záleží na konkrétní situaci.

Pozor na skryté vady

Jedním z nemnoha zádrhelů koupě nemovitosti v insolvenci je následná obtížná vymahatelnost náhrady u tzv. skrytých vad, které by se projevily později. Na to pozor hlavně u starších domů. Doporučuji si před koupí nechat dům ohodnotit nezávislým znalcem, řekne vám hodnotu nemovitosti a poukáže na možná rizika.

Financování domu v insolvenci hypotékou

Co je dále trochu komplikovanější, je financování nemovitosti v insolvenci hypotékou. Je třeba uzavřít tzv. předhypoteční úvěr, ideálně s pomocí nějakého nezávislého fin. poradce nebo právníka, aby vám pomohl ohlídat všechny potřebné termíny a dojednat výhodnou smlouvu.

Cokoli by bylo třeba upřesnit, pište prosím.

Zdraví Zuzka

Datum: 17. března 2015

Dobrý podvečer, děkuji Vám moc. Mám obavy, jelikož je nemovitost inzerováná realitní kanceláří. Při sjednávání prohlídky s makléřem jsme se dohodli na pevném termínu a že pošle za sebe kolegu. A tam právě začalo moje podezření (při prohlídce), že je něco v nepořádku. Cena nemovitosti byla inzerována delší čas s částkou 1. 235 000,–. Při zeptání zda by bylo možno jít s cenou dolů byť jen o těch 35. 000,– mi bylo řečeno, že nemovitost stojí 1.300 000,–. A že se na to tedy podívá až přijede do kanceláře. Neváhala jsem a zavolala jsem původnímu makléři a zeptala jsem se jak je to tedy s cenou, on že částka za nemovitost je ta vyšší, při delším rozhovoru mi oznámil, že nemovitost je v insolvenci.(O tom jsem se v inzerci nedočetla ani mi to nikdo předtím neřekl) Stále jsem tedy trvala na snížení ceny a že se musí zeptat insolvenčního správce, aby to prý pokrylo dluhy. Druhý den mi volal, že hovořil s insolvenčním správcem a že nemovitost může být prodána za
1.100 000,– ale se vším všudy dám prý z kapsy 1.250 000,– Tak na -oko- jsem vše odsouhlasila …a přitom ještě že se mi ozve hypoteční poradce. Ozval se, vzal si potřebné údaje ke spracování hypotéky a ke srovnání bank, která by byla nejvhodnější. Je to hypoteční poradce té realitní kanceláře. Na konec jsme si sjednali schůzku.

Nevím, zda by bylo lepší kontaktovat přímo insolvenčího správce a jednat s ním?!
Ještě jednou Vám moc děkuji J.P.

Datum: 18. března 2015

Dobrý večer, ještě bych se chtěla zeptat, jaké skryté vady by to mohly být? Moc moc Vám děkuji J.P.

Mgr. Zuzana Veselá

Datum: 21. března 2015

nejlepší odpověď

Dobrý den,

jednání některých realitek, resp. některých jejich zaměstnanců, je kapitola sama pro sebe. Určitě bych doporučila kontaktovat přímo insolvenčního správce, i kdyby vám měl říct, že má s realitkou podepsanou smlouvu a napřímo vám nemovitost prodat nemůže. Ale to nezjistíte, dokud se nezeptáte.

Skryté vady mohou být různé, od podmáčení až po díry ve střeše atd. Rozhodně vás ale nechci strašit – mohou se objevit u koupě jakékoli starší nemovitosti. Jen při koupi nemovitosti v insolvenci se pak člověk hůře domáhá náhrady. Ale pro jistotu bych doporučila vzít s sebou nezávislého znalce, který na to přece jen má lepší oko. Za těch pár tisícovek se to vyplatí a rovnou vám řekne i svůj odhad ceny nemovitosti.

Zdraví Zuzana

Datum: 22. března 2015

Dobrý den, děkuji Vám hodně moc. Jen bych měla ještě jednu poslední otázku Když je to cenově stanovné tak že:
Příklad:.. nemovitost 1,100 000,–
provize RK 60, 000,– Což je dohromady 1,160 000,– (a přiblížná konečná cena)

Kdo platí přepsání na katastru nemovitostí, daň z nemovitosti a všechno oklo co se toho týče??? Ještě jednou Vám strašně moc děkuji! S přáním hezkho dne J.P.

Mgr. Zuzana Veselá

Datum: 22. března 2015

Dobrý den,

vůbec není zač, vždyť si jen povídáme. Daň se nyní jmenuje „z nabytí nemovitosti“, takže už z názvu vyplývá, že daňové přiznání budete podávat vy, a to nejpozději do konce 3. kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, kdy provedete vklad do katastru nemovitostí. Například pokud katastrální úřad rozhodne o povolení vkladu 15. dubna, je nutné podat daňové přiznání nejpozději do 31. července.

Kdo podá návrh na vklad do katastru nemovitostí je na domluvě, ale ideální stav je, pokud jej podává kupující i prodávající zároveň. Správní poplatek nyní činí tuším 1000 Kč.

Zdraví Zuzana

Datum: 22. března 2015

Děkuji, jste velice laskavá.

Já jen, že u RK jsem dostala informaci…že nemovitost mi bude prodána za cenu, která je i u insolvenčního sparávce tedy 1.100 000,– A provize RK bude 60.000,– (tato cena je stanovena) Ale jestli se nepletu, tak provize by měla obsahovat jako je např.: právní servis v celém rozsahu, zprotředkování pojištění nemovitosti, pomoc při financování, úschova hotovosti atd. . Pokud pominu to, že musím zaplatit daň z nabytí nemovitosti, což bude cca 40.000,– a to že vklad do KN je 1.000.- co dalšího bych měla platit? Makléř mi řekl, že mě nemovitost vyjde zhruba na 1.250 000,– Protože jsou tam někde nějaké procenta z něčeho – jaká procenta z čeho? Mělo by mě to celé vyjít zhruba na 1.200 000,– Jsem v tom více méně ztracená.

Mgr. Zuzana Veselá

Datum: 22. března 2015

Popravdě nevím, jaká procenta by to ještě mohla být. S provizí máte naprostou pravdu. Procenty se ještě vypočítává odměna insolvenčního správce, aby ta by se měla strhnout přímo z hodnoty prodávaného majetku, neměla byste ji platit vy. Jinak zápis do KN možná opravdu nakonec zaplatí realitka, zeptejte se jich, co všechno jejich právní servis zahrnuje.

Datum: 23. března 2015

Dobrý den, DĚKUJI moc mi vaše odpovědi pomohly. Přeji Vám krásný zbytek dne. J.P.

Datum: 18. října 2016

Dobrý den, mohu poprosit o informaci jak to funguje při koupi domu v insolvenci a následně vystěhování současných majitelů a zda trvají na domů nadále věcné břemena?Děkuji Kami

Reakce:

Položit dotaz

Témata ze stejné rubriky

Vydržení pozemku a dobrá víra

Datum: 25. dubna 2016 Odpovědí: 7

Prodej telefonu

Datum: 11. listopadu 2016 Odpovědí: 6

Přepsání dědictví

Datum: 04. srpna 2016 Odpovědí: 6

Rozvodove vyrovnani financniho majetku

Datum: 28. září 2015 Odpovědí: 6

Výpověď z nájmu honitby.

Datum: 23. ledna 2017 Odpovědí: 5